EM i fotball 2021

EM i fotball 2021 (offisielt: UEFA Euro 2020) er det 16. europamesterskapet i fotball for menn og arrangeres av UEFA fra 11. juni til 11. juli 2021.[1]

EM i fotball 2021
EM i fotball 2021
Arrangement
Lag i sluttspillet24
Vertsland11 forskjellige land
Arenaer11 (i 11 byer)
Dato11. juni — 11. juli 2021
Kamper
Kamper51
Logo før mesterskapet ble utsatt til 2021

Mesterskapet skulle opprinnelig arrangeres i juni og juli 2020, men på grunn av koronaviruspandemien besluttet UEFA 17. mars 2020 å utsette det til 2021. Det arrangeres i elleve forskjellige byer i elleve europeiske land. Det er første gang det er mer enn to vertsnasjoner, og grunnen er at det i 2020 var 60 år siden det første EM i fotball.

Portugal er regjerende mestre.

ArenaerRediger

  London
Wembley Stadium
51°33′0″N 0°16′30″V
Kapasitet: 90 000
 
  München
Allianz Arena
48°13′8″N 11°37′11″Ø
Kapasitet: 75 000
 
  Roma
Stadio Olimpico
41°56′30″N 12°27′17″Ø
Kapasitet: 72 698
 
  Baku
Baku nasjonale stadion
40°25′47″N 49°55′11″Ø
Kapasitet: 68 700
 
  St. Petersburg
Krestovskij stadion
59°58′22″N 30°13′13″Ø
Kapasitet: 69 500
 
  București
Arena Națională
44°26′14″N 26°09′09″Ø
Kapasitet: 55 600
 
  Amsterdam
Johan Cruijff ArenA
52°18′51″N 4°56′31″Ø
Kapasitet: 56 000
 
  Sevilla
Estadio de la Cartuja
37°25′2″N 6°00′16″V
Kapasitet: 60 000
 
  Budapest
Puskás Aréna
47°29′33″N 19°3′5″Ø
Kapasitet: 68 000
 
  Glasgow
Hampden Park
55°49′33″N 4°15′7″V
Kapasitet: 52 063
 
  København
Parken
55°42′08″N 12°34′19″Ø
Kapasitet: 38 065
 

De 13 arenaene ble annonsert 19. september 2014 [2] og det er Wembley Stadium i London som vil arrangere semifinalene og finalen.

Eurostadion i Brussel var planlagt å være en av 13 arenaer. Den 7. desember 2017 valgte UEFA å fjerne Brussel som arrangørby pga. forsinkelser. Istedet kommer kampene til å bli spilt på Wembley Stadium i London.

Den 23. april 2021 kunngjorde UEFA at det var gjort to endringer av arrangørbyer. Årsaken til endringene var at disse byene ikke kunne garantere for at man kunne ha publikum på stadion under mesterskapet. Dette førte til at kampene som skulle ha blitt spilt i Bilbao ble flyttet til Sevilla, mens kampene i Dublin ble flyttet til St. Petersburg. I tillegg ble åttendedelsfinalekampen som skulle ha blitt spilt i Dublin, flyttet til Wembley Stadium i London.[3]

KvalifiseringRediger

Det er ingen automatisk kvalifiseringsplass, og alle 55 landslag i UEFA, inkludert de 11 landene som arrangerer, måtte konkurrere i kvalifiseringen for de 24 plassene i finaleturneringen. 20 av plassene (de to beste fra hver kvalifiseringsgruppe) blir tildelt ved tradisjonell kvalifiseringsgrupper, mens 4 plasser er tildelt fra UEFA Nations League 2018-2019.

Kvalifiserte lagRediger

Lag Kvalifiserte seg som Kvalifiserte seg på Tidligere EM-deltakelse[4]
  Belgia Gruppe I Vinner 10. oktober 2019 5 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016)
  Danmark Gruppe D 2'er 18. november 2019 8 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
  England Gruppe A Vinner 14. november 2019 9 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016)
  Finland Gruppe J 2'er 15. november 2019 0 (debut)
  Frankrike Gruppe H Vinner 14. november 2019 9 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Italia Gruppe J Vinner 12. oktober 2019 9 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Kroatia Gruppe E Vinner 16. november 2019 5 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Nederland Gruppe C 2'er 16. november 2019 9 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, EM i fotball 2008, 2012)
  Nord-Makedonia Playoff D Vinner 12. november 2020 0 (debut)
  Polen Gruppe G Vinner 13. oktober 2019 3 (2008, 2012, 2016)
  Portugal Gruppe B 2'er 17. november 2019 7 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Russland[a] Gruppe I 2'er 13. oktober 2019 5 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Skottland Playoff C Vinner 12. november 2020 2 (1992, 1996)
  Slovakia Playoff B Vinner 12. november 2020 1 (2016)
  Spania Gruppe F Vinner 15. oktober 2019 10 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Sveits Gruppe D Vinner 18. november 2019 4 (1996, 2004, 2008, 2016)
  Sverige Gruppe F 2'er 15. november 2019 6 (1992, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Tsjekkia[b] Gruppe A 2'er 14. november 2019 6B (1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Tyrkia Gruppe H 2'er 14. november 2019 4 (1996, 2000, 2008, 2016)
  Tyskland[c] Gruppe C Vinner 16. november 2019 12 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  Ukraina Gruppe B Vinner 14. oktober 2019 2 (2012, 2016)
  Ungarn Playoff A Vinner 12. november 2020 3 (1964, 1972, 2016)
  Wales Gruppe E 2'er 19. november 2019 1 (2016)
  Østerrike Gruppe G 2'er 16. november 2019 2 (2008, 2016)

Aserbajdsjan og Romania er landene som er blant arrangørene uten å ha kvalifisert seg.

Type numrering
  1. ^ Fra 1960 til 1988 deltok Russland som Sovjetunionen, og i 1992 som Samveldet av uavhengige stater.
  2. ^ Fra 1960 til 1992 deltok Tsjekkia som Tsjekkoslovakia.
  3. ^ Fra 1960 til 1988 deltok Tyskland som Vest-Tyskland.

DommereRediger

21. april 2021 kunngjorde UEFA de 19 dommerlagene for turneringen.[5] Dette inkluderer den argentinske dommeren Fernando Rapallini og hans assistenter, som er de første søramerikanske dommerne som ble valgt som en del av UEFAs dommerutvekslingsprogram med CONMEBOL. En gruppe spanske dommere ble på samme måte valgt for Copa América 2021.[6]

Dommerlag
Land Dommer Assistentdommere
  Tyskland Felix Brych Mark Borsch
Stefan Lupp
  Tyrkia Cüneyt Çakır Bahattin Duran
Tarık Ongun
  Spania Carlos del Cerro Grande Juan Carlos Yuste Jiménez
Roberto Alonso Fernández
  Sverige Andreas Ekberg Mehmet Culum
Stefan Hallberg
  Israel Orel Grinfeld Roy Hassan
Idan Yarkoni
  Romania Ovidiu Hațegan Radu Ghinguleac
Sebastian Gheorghe
  Russland Sergej Karasjov Igor Demeshko
Maksim Gavrilin
  Romania István Kovács Vasile Marinescu
Ovidiu Artene
  Nederland Björn Kuipers Sander van Roekel
Erwin Zeinstra
  Nederland Danny Makkelie Hessel Steegstra
Jan de Vries
  Spania Antonio Mateu Lahoz Pau Cebrián Devís
Roberto Díaz Pérez del Palomar
  England Michael Oliver Stuart Burt
Simon Bennett
  Italia Daniele Orsato Alessandro Giallatini
Fabiano Preti
  Argentina Fernando Rapallini Juan Pablo Belatti
Diego Bonfá
  Tyskland Daniel Siebert Jan Seidel
Rafael Foltyn
  Portugal Artur Soares Dias Rui Tavares
Paulo Soares
  England Anthony Taylor Gary Beswick
Adam Nunn
  Frankrike Clément Turpin Nicolas Danos
Cyril Gringore
  Slovenia Slavko Vinčić Tomaž Klančnik
Andraž Kovačič

I tillegg kunngjorde UEFA 22 VAR dommere og 12 fjerde dommere og reserveassistentdommer.[5] Dette inkluderer støttedommer Stéphanie Frappart, den første kvinnelige dommer i Europamesterskap.[6]


Video match officials
Land Video dommer Offside VAR
  England Stuart Attwell
Chris Kavanagh
Lee Betts
  Frankrike Jérôme Brisard
François Letexier
Benjamin Pagès
  Tyskland Bastian Dankert
Christian Dingert
Marco Fritz
Christian Gittelmann
  Italia Marco Di Bello
Massimiliano Irrati
Paolo Valeri
Filippo Meli
  Nederland Kevin Blom
Pol van Boekel
  Polen Paweł Gil
  Portugal João Pinheiro
  Spania Alejandro Hernández Hernández
Juan Martínez Munuera
José María Sánchez Martínez
Íñigo Prieto López de Cerain
Reserve dommere
Land Fjerde dommer Reserve assistent dommer
  Bulgaria Georgi Kabakov Martin Margaritov
  Frankrike Stéphanie Frappart Mikaël Berchebru
  Italia Davide Massa Stefano Alassio
  Polen Bartosz Frankowski Marcin Boniek
  Serbia Srđan Jovanović Uroš Stojković
  Sveits Sandro Schärer Stéphane De Almeida


GruppespillRediger

UEFA presenterte oppsettet for turneringen 24. mai 2018. Tidspunktene for kampene i gruppespillet og åttendedelsfinalene ble offentliggjort etter selve trekningen av gruppene.[7]

Gruppe ARediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Italia 2 2 0 0 6–0 6 6
2   Wales 2 1 1 0 3–1 2 4
3   Sveits 2 0 1 1 1–4 −3 1
4   Tyrkia 2 0 0 2 0–5 −5 0
11. juni 2021
21:00
Tyrkia   0–3   Italia Stadio Olimpico, Roma
Tilskuere: 12 916
Dommer: Danny Makkelie (Nederland)
Rapport Demiral   53' (sm.)
Immobile   66'
Insigne   79'

12. juni 2021
15:00 (17:00 UTC+4)
Wales   1–1   Sveits Olympiastadion, Baku
Tilskuere:
Dommer: Clément Turpin (Frankrike)
Moore   74' Rapport Embolo   49'

16. juni 2021
18:00 (20:00 UTC+4)
Tyrkia   0–2   Wales Olympiastadion, Baku
Tilskuere:
Dommer: Artur Soares Dias (Portugal)
Rapport Ramsey   42'
C. Roberts   90+5'

16. juni 2021
21:00
Italia   3–0   Sveits Stadio Olimpico, Roma
Tilskuere:
Dommer: Sergej Karasjov (Russland)
Locatelli   26', 52'
Immobile   89'
Rapport

20. juni 2021
18:00 (20:00 UTC+4)
Sveits     Tyrkia Olympiastadion, Baku
Tilskuere:
Dommer:

20. juni 2021
18:00
Italia     Wales Stadio Olimpico, Roma
Tilskuere:
Dommer:

Gruppe BRediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Belgia 2 2 0 0 5–1 4 6
2   Russland 2 1 0 1 1–3 −2 3
3   Finland 2 1 0 1 1–1 0 3
4   Danmark 2 0 0 2 1–3 −2 0
12. juni 2021
18:00
Danmark   0–1   Finland Parken stadion, København
Tilskuere: 13 790
Dommer: Anthony Taylor (England)
Rapport Pohjanpalo   60'

12. juni 2021
21:00 (22:00 UTC+3)
Belgia   3–0   Russland Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere: 26 264
Dommer: Antonio Mateu Lahoz (Spania)
Lukaku   10', 88'
Meunier   34'
Rapport

16. juni 2021
15:00 (16:00 UTC+3)
Finland   0–1   Russland Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere:
Dommer: Danny Makkelie (Nederland)
Rapport Mirantsjuk   45+2'

17. juni 2021
18:00
Danmark   1–2   Belgia Parken stadion, København
Tilskuere:
Dommer: Björn Kuipers (Nederland)
Poulsen   2' Rapport T. Hazard   55'
De Bruyne   70'

21. juni 2021
21:00
Russland     Danmark Parken stadion, København
Tilskuere:
Dommer:

21. juni 2021
21:00 (22:00 UTC+3)
Finland     Belgia Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere:
Dommer:

Gruppe CRediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Nederland 2 2 0 0 5–2 3 6
2   Ukraina 2 1 0 1 4–4 0 3
3   Østerrike 2 1 0 1 3–3 0 3
4   Nord-Makedonia 2 0 0 2 2–5 −3 0
13. juni 2021
18:00 (19:00 UTC+3)
Østerrike   3–1   Nord-Makedonia Arena Națională, București
Tilskuere:
Dommer: Andreas Ekberg (Sverige)
Lainer   18'
Gregoritsch   78'
Arnautović   89'
Rapport Pandev   28'

13. juni 2021
21:00
Nederland   3–2   Ukraina Johan Cruijff ArenA, Amsterdam
Tilskuere:
Dommer: Felix Brych (Tyskland)
Wijnaldum   52'
Weghorst   59'
Dumfries   85'
Rapport Jarmolenko   75'
Jaremtsjuk   79'

17. juni 2021
15:00 (16:00 UTC+3)
Ukraina   2–1   Nord-Makedonia Arena Națională, București
Tilskuere:
Dommer: Fernando Rapallini (Argentina)
Jarmolenko   29'
Jaremtsjuk   34'
Rapport Alioski   57'

17. juni 2021
21:00
Nederland   2–0   Østerrike Johan Cruijff ArenA, Amsterdam
Tilskuere:
Dommer: Orel Grinfeld (Israel)
Depay   11' (str.)
Dumfries   67'
Rapport

21. juni 2021
18:00
Nord-Makedonia     Nederland Johan Cruijff ArenA, Amsterdam
Tilskuere:
Dommer:

21. juni 2021
18:00 (19:00 UTC+3)
Ukraina     Østerrike Arena Națională, București
Tilskuere:
Dommer:

Gruppe DRediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Tsjekkia 2 1 1 0 3–1 2 4
2   England 2 1 1 0 1–0 1 4
3   Kroatia 2 0 1 1 1–2 −1 1
4   Skottland 2 0 1 1 0–2 −2 1
13. juni 2021
15:00 (14:00 UTC+1)
England   1–0   Kroatia Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer: Daniele Orsato (Italia)
Sterling   57' Rapport

14. juni 2021
15:00 (14:00 UTC+1)
Skottland   0–2   Tsjekkia Hampden Park, Glasgow
Tilskuere:
Dommer: Daniel Siebert (Tyskland)
Rapport Schick   42', 52'

18. juni 2021
18:00 (17:00 UTC+1)
Kroatia   1–1   Tsjekkia Hampden Park, Glasgow
Tilskuere:
Dommer: Carlos del Cerro Grande (Spania)
Perišić   47' Rapport Schick   37' (str.)

18. juni 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
England   0–0   Skottland Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer: Antonio Mateu Lahoz (Spania)
Rapport

22. juni 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Kroatia     Skottland Hampden Park, Glasgow
Tilskuere:
Dommer:

22. juni 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Tsjekkia     England Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:

Gruppe ERediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Sverige 2 1 1 0 1–0 1 4
2   Slovakia 2 1 0 1 2–2 0 3
3   Spania 2 0 2 0 1–1 0 2
4   Polen 2 0 1 1 2–3 −1 1
14. juni 2021
18:00 (19:00 UTC+3)
Polen   1–2   Slovakia Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere: 12 862
Dommer: Ovidiu Hațegan (Romania)
Linetty   46' Rapport   18' (sm.) Szczęsny
  69' Škriniar

14. juni 2021
21:00
Spania   0–0   Sverige Estadio de la Cartuja, Sevilla
Tilskuere:
Dommer: Slavko Vinčić (Slovenia)
Rapport

18. juni 2021
15:00 (16:00 UTC+3)
Sverige   1–0   Slovakia Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere:
Dommer: Daniel Siebert (Tyskland)
Forsberg   77' (str.) Rapport

19. juni 2021
21:00
Spania   1–1   Polen Estadio de la Cartuja, Sevilla
Tilskuere:
Dommer: Daniele Orsato (Italia)
Morata   25' Rapport Lewandowski   54'

23. juni 2021
18:00
Slovakia     Spania Estadio de la Cartuja, Sevilla
Tilskuere:
Dommer:

23. juni 2021
18:00 (19:00 UTC+3)
Sverige     Polen Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere:
Dommer:

Gruppe FRediger

Utdypende artikkel

# Lag K S U T Mål ± P
1   Frankrike 2 1 1 0 2–1 1 4
2   Tyskland 2 1 0 1 4–3 1 3
3   Portugal 2 1 0 1 5–4 1 3
4   Ungarn 2 0 1 1 1–4 −3 1
15. juni 2021
18:00
Ungarn   0–3   Portugal Puskás Aréna, Budapest
Tilskuere:
Dommer: Cüneyt Çakır (Tyrkia)
Rapport Guerreiro   84'
Ronaldo   87' (str.), 90+2'

15. juni 2021
21:00
Frankrike   1–0   Tyskland Allianz Arena, München
Tilskuere:
Dommer: Carlos del Cerro Grande (Spania)
Hummels   20' (sm.) Rapport

19. juni 2021
15:00
Ungarn   1–1   Frankrike Puskás Aréna, Budapest
Tilskuere:
Dommer: Michael Oliver (England)
Fiola   45+2' Rapport Griezmann   66'

19. juni 2021
18:00
Portugal   2–4   Tyskland Allianz Arena, München
Tilskuere:
Dommer: Anthony Taylor (England)
Ronaldo   15'
Jota   67'
Rapport Dias   35' (sm.)
Guerreiro   39' (sm.)
Havertz   51'
Gosens   60'

23. juni 2021
21:00
Portugal     Frankrike Nye Puskás Ferenc stadion, Budapest
Tilskuere:
Dommer:

23. juni 2021
21:00
Tyskland     Ungarn Allianz Arena, München
Tilskuere:
Dommer:

SluttspillRediger

Utdypende artikkel

Kvalifiserte lagRediger

Gruppe Vinner Andreplass De fire beste tredjeplassene Kvalifisert (ikke avgjort plassering)
A   Italia (1 eller 2)
B   Belgia
C   Nederland
D
E
F

KampoppsettRediger

  Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Finale
                                     
   Vinner Gruppe B  
   3 plass Gruppe A/D/E/F  
     Vinner kamp 39  
 
     Vinner kamp 37  
   Vinner Gruppe A
   2 plass Guppe C  
     Vinner kamp 46  
     Vinner kamp 45  
   Vinner Gruppe F  
   3 plass Gruppe A/B/C  
     Vinner kamp 41
 
     Vinner kamp 42  
   2 plass Gruppe D
   2 plass Gruppe E  
     Vinner kamp 49
     Vinner kamp 50
   Vinner Gruppe E  
   3 plass Gruppe A/B/C/D  
     Vinner kamp 43
 
     Vinner kamp 44  
   Vinner Gruppe D
   2 plass Gruppe F  
     Vinner kamp 48
     Vinner kamp 47  
   Nederland  
   3 plass Gruppe D/E/F  
     Vinner kamp 40
 
     Vinner kamp 38  
   2 plass Gruppe A
   2 plass Gruppe B  

ÅttendedelsfinalerRediger

26. juni 2021
18:00
Nr. 2 gruppe A Nr. 2 gruppe B Johan Cruijff ArenA, Amsterdam
Tilskuere:
Dommer:

26. juni 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Vinner gruppe A Nr. 2 gruppe C Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:

27. juni 2021
18:00
Nederland   Nr. 3 gruppe D/E/F Puskás Aréna, Budapest
Tilskuere:
Dommer:

27. juni 2021
21:00
Vinner gruppe B Nr. 3 gruppe A/D/E/F Estadio de La Cartuja, Sevilla
Tilskuere:
Dommer:

28. juni 2021
18:00
Nr. 2 gruppe D Nr. 2 gruppe E Parken stadion, København
Tilskuere:
Dommer:

28. juni 2021
21:00 (22:00 UTC+3)
Vinner gruppe F Nr. 3 gruppe A/B/C Arena Națională, București
Tilskuere:
Dommer:

29. juni 2021
18:00 (17:00 UTC+1)
Vinner gruppe D Nr. 2 gruppe F Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:

29. juni 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Vinner gruppe E Nr. 3 gruppe A/B/C/D Hampden Park, Glasgow
Tilskuere:
Dommer:

KvartfinalerRediger

2. juli 2021
18:00 (19:00 UTC+3)
Vinner kamp 41 Vinner kamp 42 Krestovskij stadion, St. Petersburg
Tilskuere:
Dommer:

2. juli 2021
21:00
Vinner kamp 39 Vinner kamp 37 Allianz Arena, München
Tilskuere:
Dommer:

3. juli 2021
18:00 (20:00 UTC+4)
Vinner kamp 40 Vinner kamp 38 Olympiastadion, Baku
Tilskuere:
Dommer:

3. juli 2021
21:00
Vinner kamp 43 Vinner kamp 44 Stadio Olimpico, Roma
Tilskuere:
Dommer:

SemifinalerRediger

6. juli 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Vinner kvartfinale 2 Vinner kvartfinale 1 Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:

7. juli 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Vinner kvartfinale 4 Vinner kvartfinale 3 Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:

FinaleRediger

11. juli 2021
21:00 (20:00 UTC+1)
Vinner semifinale 1 Vinner semifinale 2 Wembley Stadium, London
Tilskuere:
Dommer:


StatistikkRediger

MålscorereRediger

Kilde: [8]

3 mål


2 mål


1 mål


1 selvmål

DisiplinRediger

Kilde: [9]


ReferanserRediger

  1. ^ [1]
  2. ^ «Wembley to stage UEFA EURO 2020 final». UEFA.com. 19. september 2014. 
  3. ^ «Change of venues for some UEFA EURO 2020 matches announced». UEFA.com. 23. april 2021. 
  4. ^ Fet tekst betyr vinner i det året. Kursiv tekst betyr vert i det året.
  5. ^ a b «Referees and assistant referees» (PDF). UEFA. 
  6. ^ a b «Referee teams for UEFA EURO 2020 appointed». UEFA. 
  7. ^ «UEFA EURO 2020 match schedule confirmed». UEFA.com. Besøkt 24. mai 2018. 
  8. ^ «Player stats - topscorer». UEFA. 
  9. ^ «Player stats - red card». UEFA. 

Eksterne lenkerRediger